Karkkilaan ensimmäinen tehtaalla tehdyistä moduuleista rakennettu Kiiruna-talo

Kiiruna Talojen myyntijohtaja Pentti Sutinen sekä pääkaupunkiseudun edustaja Petri Huuki esittelivät yrityksen ensimmäistä Karkkilaan rakentamaa taloa.
Karkkilaan nousi syyskuussa ensimmäinen tehtaalla valmistuneista moduuleista rakennettu Kiiruna-talo. Yrityksen edustajat esittelivät taloa kiinnostuneille, joita oli tullut kauempaakin. Kiiruna Talot on toiminut noin viiden vuoden ajan ja se rakentaa taloissa käytettävät moduulit tehtaallaan Torniossa.
Moduuleista rakentamisen etuina turvallisuus, nopeus ja ennakoitavuus
– Talo valmistetaan tehtaalla kiintokalusteita myöten. Seinät on maalattu, kodintekniikka on valmiina ja esimerkiksi ilmastointikanavat on asennettu valmiiksi. Rakennuspaikalla tehdään ainoastaan perustukset ja vesikatto, joka nostetaan moduulien päälle nosturilla. Toimituksen jälkeen tehtäviin töihin kuuluvat oikeastaan vain terassien asennus sekä LVIS-töiden viimeistely, kertoivat myyntijohtaja Pentti Sutinen sekä Petri Huuki Kiiruna Taloista.
Lappilaisen yrityksen taloratkaisut ovat herättäneet kiinnostusta laajasti myös etelässä.
– Tämä ensimmäinen talomme Karkkilaan, ja eilen toimitimme talon Hämeenlinnaan, huomenna vuorossa on Tuusula ja ensi viikolla Vantaa. Puutalojen lisäksi teemme hirsitaloja, jotka herättivätkin paljon kiinnostusta.

Talot rakennetaan moduuleista, jotka on tehty valmiiksi tehtaalla. Silloin kuivaketju toteutuu myös talon asennuksessa.
Läpinäkyvyyteen panostettu
Karkkilaan talo tilattiin keväällä ja työt alkoivat kesäkuussa. Talo toimitettiin neljä viikkoa sitten. Nopean toimituksen salaisuus on Sutisen mukaan se, että talopaketti rakentuu samaan aikaan sekä tehtaalla että työmaalla.
– Moduulirakentaminen minimoi rakennustyömaalla tehtävän työn, mikä helpottaa aikataulun ja budjetin tarkkaa ennakoitavuutta. Asiakas saa tietää talopaketin toimitusviikon jo kaupantekohetkellä. Rakennusprosessi on tarkasti hallinnassa ja laadunvalvonta on vaivatonta, jolloin työn jäljestä tulee tasalaatuista.
Turvallisuuden ja ennakoitavuuden lisäksi yritys on panostanut myös läpinäkyvyyteen. Asiakas pidetään ajan tasalla projektin edistymisestä, ja moduulien valmistumista voi seurata kuvien avulla koko projektin ajan.
Moduulirakentamisesta lisää turvallisuutta
Moduulirakentamisessa on Sutisen mukaan monenlaisia etuja. Talon osat rakennetaan tehtaalla valvotuissa oloissa ja tuodaan paikalle valmiina ja hyvin suojattuna. Näin kuivaketju toteutuu myös asennuksessa.

Kiiruna Talot käyttää taloissaan lämpöalapohjaa. Talon alla on noin 80 senttiä korkea lämmin tila, jossa haitallinen eliöstö ei pääse kasvamaan. Myös vesijohtoihin ja viemäröinteihin pääsee helposti käsiksi.
– Haluamme varmistaa, että talot ovat pitkäikäisiä ja turvallisia. Käytämme niissä lämpöalapohjateknologiaa, jota suositaan erityisesti Ruotsissa. Sen ajatus syntyi, kun tutkittiin, miksi entisajan rossipohjat eivät ole homehtuneet. Talon alla on noin 80 senttiä korkea lämmin tila. Alapohja on erittäin energiatehokas ratkaisu. Lämmin ilma tuodaan kanavistoa myöten ilmanvaihtokoneelta ja poistoilmasta otetaan lämpö talteen. Lämpimässä alapohjassa ei kasva haitallinen eliöstö.
– Tilassa sijaitseviin vesijohtoihin ja viemäröinteihin pääsee helposti käsiksi lattialuukun kautta. Tämä tietää talolle pitkää käyttöikää. Tavallisesti suuret, aikaa ja rahaa vievät putkiremontit hoituvat aikanaan helposti ja nopeasti. Turvallisuuteen on panostettu myös tekemällä vesimittarille ja veden jakotukille vesieristetty kaukalo, jossa on oma viemäri ja kosteushälytin. Talopaketti on turvallinen ja varma ratkaisu.

Talo valmistuu tehtaalla kiintokalusteita myöten. Seinät on maalattu ja kodintekniikka valmiina ja esimerkiksi ilmastointikanavat on asennettu jo tehtaalla.