Lilli Ahlstedtilla ja Valtteri Nordensvedillä on tähtäin korkealla

Karkkilalaisnyrkkeilijät Lilli Ahlstedt ja Valtteri Nordensved siirtyivät valmentajansa Jari Pehkosen (keskellä) kanssa hiljattain Helsingin Tarmon riveihin. Kisamenestystä on molemmilla nyrkkeilijöillä ehtinyt tulla jo ulkomailtakin.
Karkkilalaisnyrkkeilijät Lilli Ahlstedt ja Valtteri Nordensved siirtyivät valmentajansa Jari Pehkosen kanssa hiljattain Helsingin Tarmon riveihin ja ovat ehtineet jo edustaa seuraa kisakehissä. Seuran vaihtoon ei liity mitään dramatiikkaa. Karkkilan Sisu on menestyksestään huolimatta pieni seura, ja kuten monen muunkin lajin kohdalla, on harjoitusvastustajia jouduttu hakemaan muualta. Tällä tavoin voidaan Pehkosen mukaan kehittää nyrkkeilijöitä paremmin.
– Pienillä seuroilla on rajalliset resurssit, toisin kuin Tarmolla, jolla on myös kontakteja ulkomaille. Myös leireillä ja kilpailuissa käymiseen on isommalla seuralla paremmat edellytykset.
– Harjoittelemme kuitenkin edelleen pääasiassa Karkkilassa ja käymme Helsingissä sparraamassa silloin kun sopivia vastustajia löytyy. Meidät on otettu seurassa hienosti vastaan, Valtteri on päässyt sparraamaan Suomen huippumiesten kanssa ja Lillikin muun muassa Eva Wahlströmiä vastaan.
– Sponsorimmekaan eivät ole seuranvaihtoa hätkähtäneet, joten iso kiitos siitä kaikille tukijoillemme. Tukea olemme saaneet monelta suunnalta ja se tekeekin tästä kaikesta mahdollista.
Ensimmäiset ulkomaankisat takana
Helsingin Tarmoa Ahlstedt ja Nordensved ovat edustaneet jo ulkomaillakin. He ottelivat Tanskan turnauksessa Hillerødissä, jossa oli 300 nyrkkeilijää. Nordensved kisasi Tartossa pari viikkoa aiemmin. Sieltä tuomisina oli hopeaa
– Hillerødissä Valtteri iski pronssia ja kohtasi muun muassa Tanskan mestaruuskisojen hopeamitalistin, joka kuitenkin vei kokeneena kilpailijana ottelussa voiton. Myös Lilli kohtasi ensimmäisellä kierroksella Tanskan mestarin. Vaikka vastustaja oli isompi, Lilli voitti tiukan ottelun.
– Finaalissa Lillillä oli vastassa kokenut ja kova skotlantilainen nyrkkeilijä. Ottelu oli todella tiukka, ja Lilli hävisi sen niukasti. Turnaus oli molemmille ensimmäinen tämän tason kilpailu ja käteen jäikin mitalien lisäksi paljon hyvää kokemusta.
Seuraavaksi Nordensved ja Ahlstedt nähdään Jomi Limmonen Memorial Boxing Gamesissa Helsingin Paasitornissa.
Pitkäjänteistä työskentelyä
Pidemmän tähtäimen tavoitteitakin on jo mietitty. Nordensved on otellut nyt aiempaa raskaammassa sarjassa. Aluksi tavoitteena oli 64–69 kilon sarja, mutta painoa on tullut sen verran nopeasti, että Nordensved on joutunut vaihtamaan sarjaa jo tässä vaiheessa.
– Tavoitteena oli 75 kilon sarja, johon Valtteri siis päätyikin jo nyt. Marraskuussa tähdätään vielä Lahdessa pidettäviin SM-kisoihin, jossa on tarkoitus kirkastaa viime vuoden hopea kultamitaliksi. Karsinnat hän selvitti jo Kultahanska-turnauksessa. Keväällä Valtteri osallistuu muun muassa TUL-turnaukseen sekä kansainväliseen Pirkka-turnaukseen. Toki ulkomaillekin lähdemme, jos mahdollisuuksia siihen tulee.
– Myös Lilli tähtää kevään TUL-turnaukseen, ja helmikuussa hän osallistuu Ruotsin Boråsissa naisnyrkkeilyyn erikoistuneeseen turnaukseen, joka on lajissaan maailman suurimpia ja siellä taso on todella kova. Lähdemme sinne ensisijaisesti hakemaan tuntumaa ja mittaamaan tasoamme. Päätähtäin keväällä ovat kuitenkin Helsingin SM-kisat, joista lähdetään hakemaan kultaa, vaikka jo muukin mitalisijakin olisi hyvä saavutus.