Monen roolin Tallgren
Parimetrinen hoikanjäntevä hujoppi harppoo Harjun tekonurmikenttää ja pysähtyy keskiympyrään. Selän takana seisoo miehen taannoinen peruskoulu.
– Saatiinhan tämä aikaan, vaikka kyllä siitä tapeltiinkin, varmaan yli viisi vuotta, mies huokaa ja katselee kentän toisessa päässä pallon perässä kirmaavia lapsia.
Miehen tunnistaa väkijoukosta muutenkin kuin pituutensa vuoksi. Ainakin Karkkilassa. Mika Tallgren on tullut tutuksi monella elämänalalla, hän on monen roolin mies. Tallgren täyttää 50 vuotta 14. syyskuuta ja oli aikeissa juhlistaa sitä sekä 20-vuotista laulajanuraansa konsertilla Karkkilasalissa. Uudestaan tiukentuneet suositukset yleisömäärien rajaamiseksi saivat miehen perumaan juhlakonserttinsa viime tipassa.
– Emme halunneet ottaa riskiä sen enempää terveyden kuin taloudenkaan kannalta, joten päätimme perua sen, Mika Tallgren sanoo.
Hän kuitenkin tarkentaa, että konsertti kyllä toteutetaan, jahka ajat paranevat.
– Vaikkapa vuosi on ihmiselämässä kovin lyhyt aika. Ja onhan bändi ainakin treenannut hyvin, Tallgren hymähtää.
Musiikki ja laulaminen ovat yksi Tallgrenin rooleista. Hän on solistina useammassakin kokoonpanossa, joista karkkilalaisille lienevät tutuimpia Trio Fingerpori, Slipover ja Blues Brothers Believers. Bändit esiintyvät harvakseltaan koko ajan, ja esimerkiksi Blues Brothers Believersillä on tiedossa kolme keikkaa.
Mika Tallgrenin laulu-ura oli saada kunnon sykäyksen vuonna 2005. Hän voitti silloin Somero soikoon -laulukilpailun. Tuomaristossa oli kovia kansallisia nimiä, kuten Ilkka Vainio. Suurista lupauksista ja odotuksista huolimatta Tallgrenin laulu-ura ei johtanut ammattilaislavoille, vaan mies jatkoi leipätyötään kirvesmiehenä ja laulamistaan harrastebändeissä. Keikkoja on kertynyt vuosikymmenien aikana kuitenkin useita satoja.
Laulava kirvesmies yritti eduskuntaan
Ne jotka seuraavat kuntapolitiikkaa, tietävät Mika Tallgrenin aktiiviseksi demarivaltuutetuksi. Hän on heiluttanut Karkkilan kaupunginvaltuuston puheenjohtajan nuijaa vuodesta 2013. Valtuustoon hän nousi ensimmäisen kerran 1992, vain reilut parikymppisenä.
– Silloin ajettiin nuorten asiaa, nuorisotiloja ja tapahtumia, kuten ensimmäisiä Beach Partyja, Tallgren muistelee.
Nyt, lähes 30 vuotta myöhemmin ja kuntavaalien lähestyessä, Tallgrenin ilme on huolestunut. Sdp:llä, samoin kuin muillakin puolueilla on kerta kerralta vaikeampi löytää ehdokkaita listoilleen. Tallgren on oppinut, että kaupunginvaltuutetun paikka ei ole helppo. Jos tehdyt päätökset miellyttävät jotakin ryhmää, toinen tulistuu niistä.
– Some-maailma on tehnyt tämän yhä pahemmaksi. Toisilla ei rohkeus riitä tulla kertomaan mielipidettä kasvotusten, mutta somen puskaradiossa uskalletaan kyllä rääviä. Ja tämä koskee varmaan useimpia puolueita ja valtuutettuja, Tallgren pohtii.
Mika Tallgren on ollut kaksi kertaa kansanedustajaehdokkaana, mutta ”laulavan kirvesmiehen” äänimäärät ovat jääneet kauas valinnasta. Hän on kuitenkin ollut Karkkilan ääniharava, vaikkakin harvapiikkinen.
Tallgren istahtaa Nyhkälän koulun rappusille. Hän laskee ansioikseen sen, että on saanut olla mukana ajamassa Harjun palloilukenttäasiaa sekä tämän koulun laajennusta ja peruskorjausta.
– Sitä väännettiin kai yli kaksikymmentä vuotta, ja peruskorjaus liikahti lopullisesti eteenpäin, kun silloinen demariministeri Jukka Gustafsson saatiin paikanpäälle, Mika Tallgren hehkuttaa.
Se kaikista tärkein rooli löytyy kotoa
Kuntoilu ja urheilu ovat tärkeitä asioita Mika Tallgrenin elämässä. Hän on aktiivinen monipalloilija kaveripiirissään, joka on muodostunut paikallisen Grillin Palloseuran liepeille. Jalkapalloilu on jo jäänyt vähemmälle, mutta sählypallon perässä mies juoksee viikoittain. Eniten Tallgrenia viehättävät kuitenkin hiihto, juokseminen ja pyöräily. Hän osallistuu pitkiin massahiihtoihin ja ajoi haastattelua edeltävänä päivänä kaverinsa kanssa Pirkan Pyöräilyn reitin. Kisassa kierrettiin Näsijärvi ja matkaa kertyi 134 kilometriä. Tallgrenin ja Hannu Närhin keskinopeus oli niinkin hurja kuin 32 kilometriä tunnissa. Tallgren ynnää juosseensa 17 kokomaratonia, ja vielä syksyllä on tarkoitus osallistua jälleen Helsinki City Maratonille, mikäli kisa edes juostaan.
Mika Tallgrenin elämä tuntuu olleen varsin vauhdikasta kaikkine harrastuksineen. Mies väittää rauhoittuneensa kovasti sitten nuoruuden kohkaamisten. Anna Kuuselan löytyminen elämänkumppaniksi ja sittemmin lapset Liisa ja Laura ovat asettaneet Tallgrenin arvot uusiksi.
– Kyllä perhe tulee ensiksi, sitten vasta kaikki muu, Mika Tallgren vahvistaa.
Tallgrenin perhe tekeekin paljon yhdessä. Lapset laulavat ja opettelevat soittamista musiikinopettajamuusikkoäidin opastuksella. Liisa ja Laura nähdään talvella isän ja äidin kanssa Suruttomat-musikaalissa. Teatterilavalta löytyikin Mika Tallgrenille vielä yksi rooli. Hän nousi muutama vuosi sitten kesäteatterin lavalle ja on saanut sen jälkeen rooleja muistakin näytelmistä.
– Mikäs tässä on jaksaessa, minähän täytän vasta viisikymmentä.