Muuttohalu Karkkilaan on kasvussa Esteenä pula sopivista asunnoista ja epätietoisuus tonttitarjonnasta

Netin asuntomyyntisivuja seuratessa on huomannut, että myynnissä olevien asuntojen määrä on vähentynyt Karkkilassa viime aikoina. Kesällä kohteita oli Oikotiellä myynnissä yli 70, nyt niitä on alle 50. Erityisesti omakotitalojen myyntilista näyttää lyhentyneen selvästi, viikonloppuna niitä oli netissä myynnissä 20.
Huoneistokeskuksen myyntijohtaja Niko Kujala vahvistaa kaupan hieman vilkastuneen. Asuntoa on vaihdettu Karkkilan sisällä, mutta alueelle on myös muutettu kauempaa, kuten esimerkiksi Espoosta. Kujala ja myyntineuvottelija Ida Wiik ynnäävät nopeasti puolentusinaa muualta Karkkilan ja Pusulan seudulle muuttanutta perhettä tai pariskuntaa.
Kujala tarkistaa tietokoneeltaan Karkkilan myyntiluvut. Kiinteistönvälittäjien käyttämän hintaseurantapalvelun mukaan kaupungissa on tehty 1.7.–30.11. yhteensä 58 asuntokauppaa.
– Koko viime vuoden jälkipuoliskolla tehtiin 57 kauppaa, joten vauhti nyt kovempi, Kujala toteaa ja jatkaa:
– Kiinnostus pääkaupunkiseudun ulkopuolisia paikkakuntia kohtaan on lisääntynyt ja olemme saaneet kasvatettua prosentuaalista myyntiä tällä alueella selvästi.
– Aika monet kehä III sisällä asuvat ovat kertoneet ottaneensa avuksi harpin ja piirtäneet Etelä-Suomen karttaan ympyrän, jonka sisältä vielä voisi käydä töissä pääkaupunkiseudulla. Kun Karkkila on osunut ympyrän halkaisija sisälle, ja on käyty katsastamassa, miltä paitsi myyntikohde, myös kaupunki näyttää, Ida Wiik kertoo.
Niko Kujala arvelee vallitsevan pandemiatilanteen osin kasvattaneen kiinnostusta muuttaa ruuhka-Suomesta väljempiin maisemiin. Myös lisääntynyt etätyön mahdollisuus helpottaa päätöstä asua kauempana. Kujala kuitenkin lisää, että uudelta asuinpaikalta ja asunnolta vaaditaan tiettyä tasoa – hyväkuntoista ja tarpeeksi tilavaa taloa tai huoneistoa sekä läheltä löytyviä palveluja.
– Toisaalta epävarmat tulevaisuuden näkymät lyövät myös hiukan jarruja päälle, erityisesti ensiasunnon ostajilla. Pankitkin saattavat nyt olla tiukempia lainaneuvotteluissa, Kujala sanoo.
Hyväkuntoiset talot menevät kaupaksi
Juttua tehdään Huoneistokeskuksen yhdessä myyntikohteessa, omakotitalossa Einarintiellä. Talossa on kuulemma tehty remontti pari vuotta sitten, ja huoneet ovat väljät ja valoisat.
– Tätä on käyty katsomassa Karkkilan ulkopuoleltakin, mutta vielä ei kauppoja ole tehty, Ida Wiik sanoo.
Einarintien talo täyttää varmasti monen laatuvaatimukset, ja kun leikkikenttä ja koulukin ovat lähellä, kohde saattaa hyvinkin päätyä lapsiperheelle.
Pääkaupunkiseudulla on omakotitalojen myynti kasvanut viime aikoina, ja myös niiden hinnat ovat hivenen nousseet. Karkkilan talojen hintahaitari on laaja, samoin niiden kuntotaso.
– Hyväkuntoisista taloista ollaan valmiita maksamaan, Niko Kujala sanoo.
”Tontteja voisi mainostaa”
Niko Kujala tarkistaa hintaseurantapalvelusta Karkkilan tonttitarjonnan. Sen mukaan Karkkilassa on myynnissä 50 tonttia, joista suurimman osan omistaa Karkkilan kaupunki. Viime vuonna kaupungissa myytiin Kujalan mukaan viisi tonttia, tämän vuoden jälkipuoliskolla niitä on mennyt kaupaksi vain yksi.
– Tosiasia on se, että jos täältä ostaa tontin ja rakennuttaa siihen talon, sitä myydessä ei saa omiaan pois.
Gryndausmielessä Karkkilaan ei siis kannata sijoittaa, ja sama on asian laita kuulemma myös vaikkapa Lohjalla. Kokonaan eri asia on, jos osaa itse tehdä suuren osan rakennustöistä tai tähtäimessä on pysyvä asettuminen Karkkilaan.
Niko Kujalan mielestä Karkkila on hyvin potentiaalinen asuinpaikka monine etuisuuksineen. Kaupungin tonttikauppaan hän ehdottaa lääkkeeksi myymisen sijasta edullista vuokraamista.
Hänen mielestään 400–500 sadan euron vuosivuokra saattaisi hyvinkin houkuttaa rakentamaan. Lisäksi näitä kauniillakin paikoilla sijaitsevia tontteja olisi ehkä hyvä markkinoida ja tuoda houkuttelevasti esille.
– Markkinointia suunnitellessa voisi asettua mahdollisen ostajan asemaan – miettiä miksi nelihenkinen perhe vaihtaisi Matinkylän-kolmionsa omakotitaloon Karkkilassa.
Ida Wiik viihtyy asuntomyyjänä
Karkkilalainen Ida Wiik aloitti vuosi ja neljä kuukautta sitten myyntineuvottelijana Huoneistokeskuksessa. Hän kertoo, että sisäänajo taloon ja alalle kesti puolisen vuotta. Siitä lähtien Wiik on tehnyt kovaa tulosta asuntojen myynnissä. Ida vähättelee perikarkkilalaiseen tapaan koko asiaa, mutta esimies Niko Kujala kehuu alaistaan kovasti.
– Ida on myynyt varmaan paremmin kuin minä, alan konkari, Niko Kujala huudahtaa.
Ida Wiik arvelee, että yksi syy mukavaan myyntivauhtiin on hänen tunnettuutensa paikkakunnalla.
– Olen ollut erilaisissa myyntihommissa Karkkilassa parinkymmenen vuoden ajan, joten ehkä minun kanssani on helppo tulla juttelemaan. Eikä syntyperäisenä karkkilalaisena ole välttämättä haittaa ihmisten ja paikkojen tuntemisesta, Wiik pohtii.
Ida Wiik tulee juttuun kaikenlaisten ihmisten kanssa, mikä on tietysti ehdoton edellytys tällä alalla.
– Idan persoona on luottamusta herättävä, mikä sekin on aivan välttämätöntä tässä työssä, esimies Niko Kujala kehaisee.
Ida Wiik kertoo pitävänsä kovasti työstään, kuusihenkisestä tiimistään ja työpaikan rennon vaativasta ilmapiiristä. Hän on paraikaa LKV-opissa talon sisällä tarkoituksena valmistua laillistetuksi kiinteistönvälittäjäksi keväällä.
– Nyt kyllä tulee ekstra paineita, kun sanon tämän ääneen, Ida Wiik nauraa.