Pride-piknik koristi Keskuspuistoa sateenkaarivärein

Pride kaikissa muodoissaan on aikamme ilmiöitä. Maailmanlaajuinen Pride-liike ajaa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen tasa-arvoa ja puolustaa yhtäläisten oikeuksien ja etujen puolesta tehtyä työtä. Maailmalla ja myös Suomen kaupungeissa järjestetään vuosittain moninaisia sateenkaarisymbolein väritettyjä Pride-tapahtumia, kuten kulkueita, kokoontumisia, seminaareja ja puistopiknikkejä. Niiden avulla halutaan kiinnittää huomiota kaikkinaisen tasa-arvon tärkeyteen.
Pride näkyy myös Karkkilassa. Viime lauantaina Keskuspuistossa pidettiin toista kertaa Pride-piknik, johon kokoontui ihmisiä nauttimaan eväistä ja auringosta. Vapaamuotoisen puistopiknikin puuhahenkilö oli Heidi Vesterinen, joka kertoi päivän kuluneen iloisissa ja rauhallisissa merkeissä. Keskuspuistossa vieraili päivän aikana noin kymmenen vilttikuntaa.
Vihreät ei osallistunut tänä vuonna piknikin järjestelyihin, mutta yhteistyökumppaniksi Vesterinen sai Karkkilan seurakunnan.
Pride-piknikissä vieraillut kappalainen Riitta Haapa-aho kertoi Karkkilan seurakunnan aktivoituneen muutenkin sukupuoli- ja muun tasa-arvon toteuttamisessa. Seurakunnassa käynnistettiin viime keväänä nuorille sateenkaari-iltoja, mutta muuten toiminta on vielä hyvin alussa.
– Seurakunnan nuorisotyössä on suunnitelmissa järjestää kerran kuussa nuorteniltoja, jotka ovat turvallinen paikka erityisesti seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluville nuorille. Ainakin viime kesän rippileireillä sateenkaaritoiminta herätti kiinnostusta ja vaikuttaa, että sille on Karkkilassa tarvetta, kappalainen Riitta Haapa-aho pohti.
Syksyn ensimmäinen sateenkaareva nuortenilta järjestetään perjantaina 30.9. klo 18 Pappilan navetassa. Toiminnasta vastaavat nuorisotyönohjaajat Hanna Ikäheimo ja Johanna Rantala.
– Sateenkaaritoiminta on tosiaan vielä alussa, ja siihen osallistuvat pääsevät itse vaikuttamaan myös sisältöön, Haapa-aho kannusti.