Rauhoittumista arjen keskelle
Joogasali Sola-Sali tarjoaa tilaisuuden pysähtyä ja hengähtää. Rentoutumisharjoitukset ovat löytäneet vakituisen asiakaskunnan.

Hektisen arjen keskellä voi tehdä mieli välillä pysähtyä ja hiljentyä hetkeksi. Sola-Salin Outi Heiniö kertoo, että moni onkin liikunta- ja harrastetilojen avauduttua löytänyt tiensä Ala-Emalissa sijaitsevaan joogasaliin.
– Erityisen suosittuja ovat rentoutumiseen tähtäävät tunnit, kuten sointukylvyt, vaikka raskaammalla ja hikisemmälläkin joogalla on omat ystävänsä.
Salilla jatkavat tutut ohjaajat. Heiniön lisäksi joogatunteja vetävät Riikka Lehtonen, Titta Häkkinen ja Mia Halme. Tanssia valikoimiin tuo Milla Malmberg.

– Etätunnit ovat pyörineet oikeastaan koko korona-ajan, mutta kyllä moni kaipaa jo yhteistä liikkumista. Aivan täyteen emme voi salia vieläkään ottaa, mutta liikkuminen onnistuu pienemmissäkin ryhmissä. Myös yksityisryhmiä on ollut paljon.
Jooga siirtyi hiljattain viereiseen saliin. Tilaa saatiin hieman enemmän ja huone on myös hiljaisempi. Ala-Emalin lisääntynyt aktiivisuus on tuonut uusien yritysten myötä enemmän kiinnostuneita myös Sola-Salille.
– Yhteistyö on tärkeää Karkkilan vetovoiman kasvattamiseksi ja yritysten toimintamahdollisuuksien parantamiseksi. Meillä onkin tiedossa monenlaisia yhteisiä kuvioita lähialueen yritysten kanssa.
Esimerkiksi yhteistyö Tehtaan Hotellin ja Vähäveden Tilan kanssa jatkuu Höllää Höökissä -paketteina.
– Lisäksi saman käytävän varrella toimivan Lukutoukan työhuoneen Heikki Savolan ja Tehtaan Hotellin kanssa on tiedossa yhteistyöpaketti, johon kuuluu hotellipalvelujen ja joogan ohella Heikin tarjoamaa kirjallisuusterapiaa. Ensimmäinen tapahtuma on 1.–3.4. Keväällä on tiedossa yhteistyötä Tanja Varalahden kanssa, ja Kylärafla Kanto loihtii meille joogabrunsseja.
Sola-Salin yhteyteen avattiin vuosi sitten hoitohuone, jonka palvelut ovat niin ikään kiinnostaneet.
– Olen opiskellut kolmen vuoden ajan kalevalaista jäsenkorjausta ja se on herättänyt paljon mielenkiintoa. Aluksi tein hoitoja joogasalin pukuhuoneessa, mutta aloimme hyödyntää vuosi sitten samalla käytävällä sijaitsevaa huonetta, myös äänimaljahoitoja hoitohuoneella tekevä Heiniö kertoo.
Valittavana on lisäksi Titta Häkkisen reikihoitoja ja Riikka Lehtosen gong-rentoutushoitoja. Hiljattain yritykselle hankittiin Neurosonic-erikoispatja.
– Sen matalataajuinen värähtely rauhoittaa autonomista hermostoa ja se on antanut avun monelle uniongelmista kärsivälle. Riikka opiskelee parhaillaan tunnevyöhyketerapiaa ja sitäkin on siis luvassa lähitulevaisuudessa.