Vuotinaisten leirikeskuksen remontti valmis

Vuotinaisten leirikeskus on käynyt vuosikymmenien aikana tutuksi monille karkkilalaisille. Leirikeskuksessa on pidetty kesäleirejä, joilla on urheiltu, kisailtu ja leikitty, ja useat yhdistykset ovat löytäneet sen virkistymis- ja kokouspaikakseen. Vuotinaistenjärven rannalla seisova sauna on tarjonnut makeat löylyt niin ikään lukemattomille kylpijöille.
Leirikeskuksen kohtalosta on taitettu peistä useissa kaupunginvaltuustoissa. Yhdet haluaisivat myydä sen liiallisena menoeränä, toiset säilyttää kaupunkilaisten käytössä. Tällä hetkellä se on Karkkilan kaupungin omistuksessa ja lähtee kesäkauteen osittain remontoituna.
Leirikeskuksen tilat ovat vuokrattavissa. Hakukaavake löytyy kaupungin nettisivuilta, ja asiasta voi tiedustella Ruukinpajan vastaavalta työpajaohjaajalta Essi Riikoselta.
– Me ruukinpajalaiset pidämme täällä haravoimistalkoita ja katsomme aika ajoin, että paikat ovat kunnossa, Essi Riikonen kertoi.
Leirikeskus jälleen vuokrattavissa

Essi Riikonen ja Ruukinpajan kaksi nuorta, Iida Halme ja Teemu Heiskanen esittelivät remontoitua leirikeskusta. Ensin piti lakaista lumi päärakennuksen portailta, sillä paikkaa ei ollut vielä tänä talvena vuokrattu.
– Vaikka kyllä täällä talvikäyttöäkin jonkin verran on, Essi Riikonen totesi.
Ruokailusalin pitkät penkit oli nostettu yhtä pitkien pöytien päälle odottamaan vuoden ensimmäisiä leirejä. Sali näytti entisenlaiselta, mutta tarjoiluluukun takana sijaitseva keittiö oli kokenut täydellisen uudistumisen. Sen pinnat oli uusittu, ja se oli saanut tyystin uudet kylmäkaapit, tiskikoneen, työtasot, kaapistot, lieden, lämminvesivaraajan ja ilmalämpöpumpun. Vanhasta ajasta olivat jäljellä ainoastaan valtava kattila ja suurkeittiöliesi.
– Keittiö palvelee nyt paremmin sekä isoille porukoille ruokaa laittavia että vaikkapa perheitä, Riikonen sanoi.
Avanto odottaa talviuimareita

Seurue suuntasi läpi lumisen pihamaan rantaan, jossa odotti hyvistä löylyistään kuulu sauna. Remontoijat kävivät täällä jo pari vuotta sitten. Sauna sai silloin uudet lauteet, ja lattiat uusittiin sekä löyly- että pukuhuoneissa. Tutut hyväkuntoiseksi ja -löylyiseksi todettu puilla lämpiävä kiuas jätettiin paikalleen. Kuin todisteena leirikeskuksen talvikäytöstä laiturin päähän oli tehty avanto talviuimareille.
Leirikeskusesittely toi vaihtelua Ruukinpajassa oppisopimuksella opiskelevalle Iidalle ja työhön tutustuvalle Teemulle. Molemmat ovat suuntautumassa mainostyön alalle. Essi Riikonen kannusti varaamaan leirikeskuksen tiloja saman tien, sillä varsinkin suosituimmat kesäjaksot ovat tietenkin kysytyimpiä.
– Hakulomake ja hinnasto löytyvät Karkkilan kaupungin sivuilta (Liikunta- ja nuorisopalveluiden hinnasto, Vuotinainen s.8).
Vuotinaisten leirikeskusta vuokrataan etupäässä karkkilalaisille liikunta- ja nuorisoseuroille, mutta jonkin verran myös yksityishenkilöille juhla- ja vapaa-ajan tarkoituksiin. Lyhin veloitettava vuokra-aika on yksi vuorokausi.
Vuotinaisten leirikeskus
Vuotinaisten leirikeskus sijaitsee Vuotinaistenjärven rannalla (Vuotinaistentie 561). Leirikeskusta pitää yllä Karkkilan kaupunki. Leirikeskuksen päärakennuksen viidessä huoneessa on majoitustilat 30 hengelle, suuri oleskelu- ja ruokailuhuone sekä juuri remontoitu keittiö. Saunarakennuksessa on takkahuone sekä kaksi niin ikään vasta uusittua saunaa ja pukuhuonetta. Pihalla seisoo 30-paikkainen ruokailukatos. Uimarannassa on laituri ja kahluuranta. Leirikeskus on aktiivisessa nuoriso- ja liikuntajärjestöjen käytössä ympäri vuoden.